jak rozkrecic laktacje
Pierwsze godziny, dni i tygodnie są kluczowe do rozwoju i stabilizacji laktacji. Ponad 60% kobiet doświadcza problemów z laktacją. Bardzo często początkujące mamy, jako jeden z problemów podają niewystarczającą ilość pokarmu i w takim momencie pojawia się pytanie – jak rozkręcić laktacje.

Na początek kilka faktów.

Za produkcję mleka odpowiadają komórki mlekowe (tutaj pisałam więcej o tym). To ich ilość determinuje zasoby mleczne. Na początku komórki mlekowe są stymulowane przez oksytocynę i prolaktynę, natomiast między 6 tygodniem, a 3 miesiącem duży wpływ na laktację ma prolaktyna. Z tego względu pierwsze 3 miesiące są kluczowe dla laktacji. W tym czasie komórki mlekowe rozwijają swój maksymalny potencjał i często zauważa się spektakularne wzrosty produkcji mleka. Po 3 miesiącach ilość mleka może się zwiększać, ale nie będą to duże przyrosty. Co więc robić, żeby uruchomić jak najwięcej komórek mlekowych do produkcji?

1 . Częste przystawianie dziecka do piersi

Im więcej karmisz tym więcej komórki mlekowe produkują mleka. Jeśli zastanawiasz się, jak rozkręcić laktacje to jest to najlepszy sposób. Nie przejmuj się jeśli na początku dziecko będzie wisieć na piersi lub, gdy karmienie będzie się odbywać co 30min-60 min. Na wczesnym etapie laktacji to normalne.

TWORZYMY INNOWACYJNĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ WSPIERAJĄCĄ KARMIENIE PIERSIĄ -> ZAPISZ SIĘ NA TESTY

Ważne, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy piersi są pełne mleka. Jeśli tak jest to komórki mlekowe zwalniają produkcję mleka. I na odwrót. Jeśli piersi są puste to następuje przyspieszenie produkcji mleka.

pusta i pelna piers

Zabójcą laktacji jest karmienie dziecka według harmonogramu, z zegarkiem w ręku i na czas. Celem mamy karmiącej powinno być dostarczenie, jak największej ilości karmień, a nie karmienie co określony odstęp czasu.

2. Usuwanie nadmiaru mleka – laktator lub ręczne odciąganie

Jeśli czujesz, że twoje piersi nie są do koca opróżnione, a dziecko nie ssie bo na przykład śpi to warto odciągnąć pokarm. Im mniej mleka będzie zalegać w piersiach, tym większa będzie produkcja mleka. Możesz to zrobić za pomocą laktatora lub ręcznie.
Kelly Bonyata daje jedną wskazówkę dla mam, które chcą zwiększyć laktację.

Mamy, które chcą zwiększyć laktację powinny dbać, by ich piersi był maksymalnie "puste" przez większość dnia.

3. Efektywne przystawianie dziecka oto jak rozkręcić laktacje

Do tanga trzeba dwojga. Tak jest również z karmieniem piersią. W pierwszych dniach i tygodniach szczególnie ważne jest wykształcenie prawidłowych nawyków dziecka podczas karmienia piersią. Mama ma tutaj szczególną rolę, ponieważ kształtuje prawidłowe nawyki przy karmieniu piersią, które poprawiają efektywność ssania dziecka.

Gill Rapley i Tracey Murkett w swojej książce „Po prostu piersią” wyszególniają następujące oznaki efektywnego przystawiania:
 • Podbródek wciśnięty w pierś.
 • Szeroko otworzone usta.
 • Policzki pełne i zaokrąglone ponieważ pierś wypełnia buzie.
 • Więcej otoczki piersi wystaje nad górną wargą niż pod dolną.
 • Zasysa i połyka rytmicznie.
 • Dziecko spontanicznie wypluwa pierś, gdy się naje.
 • Brodawka po karmieniu powinna mieć ten sam kształt i kolor.
 • Karmienie nie boli (nie licząc pierwszych dni, gdy piersi uczą się nowej funkcji, jaką jest karmienie).

Na początku warto słuchać i obserwować proces pobierania mleka przez dziecko. Prawidłowe karmienie odbywa się według określonego wzorca opartego na odgłosach wydawanych przez dziecko. "Odgłosy karmienia piersią" to film uchwalający wzorzec karmienia. Co ważne - jest on bardzo dobrej jakości i można wychwycić kolejne fazy kp.

4. Spokój – czyli less stress

Stres to jeden z wrogów laktacji. Stres = koryzol, a ten obniża poziom oksytocyny, odpowiedzialnej za wypływ mleka. Mama na początku swojej drogi ma dużo pytań, wątpliwości, które niepotrzebnie wywołują stres, poczucie strachu. Przez to „mleko mniej leci”, a to powoduje jeszcze większe zdenerwowanie. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywają najbliżsi, którzy mogą odciążyć młodą mamę i zatroszczyć się o jej komfort i bezpieczeństwo.

Bardzo często laktacja ruszy do przodu kiedy, początkująca mama odpuści sobie i mniej przejmuje się karmieniem piersią.

5. Kontakt skóra do skóry

Bezpośredni kontakt mamy i dziecka zaraz po porodzie przyczynia się do uruchomienia laktacji. Kontakt skóra do skóry sprzyja wyrzutowi prolaktyny i oksytocyny. To dzięki tym hormonom zachodzi magia laktacji. Dziecko najsilniejszy odruch ssania ma przez 2 godziny po urodzeniu i warto ten czas wykorzystać na rozkręcenie laktacji. Pierwszego karmienia nie trzeba przyspieszać – dziecko instynktownie wie, gdzie jest pierś. Jest to tak pierwotny odruch, że zachodzi samoistnie. Przykład film poniżej.

Co jeśli doświadczyłaś trudnego porodu lub twoje dziecko wymagało interwencji medycznej? Nic straconego bo kontakt skóra do skóry można kontynuować w pierwszej i kolejnej dobie. Nie ma nic lepszego jak bliskość i zapach dziecka. Więcej o kontakcie skóra do skóry znajdziesz na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

6. Dodatki ziołowe i słód jęczmienny

Na początku warto spróbować herbatek wspierających laktację. Mowa tutaj o herbatkach opartych na koprze włoskim, kozieradce, anyżu , pokrzywie. Jeśli nie lubisz ziołowego smaku herbaty to alternatywą są suplementy zawierające słód jęczmienny. Popularny suplement kosztuje ponad 20zł i wystarcza na kilka dni. Jeśli planujesz dłużej brać słód jęczmienny to zdecydowanie warto zakupić czysty słód jęczmienny. Można go pić z wodą lub mlekiem. Wedle uznania.

Co ważne w oficjalnym stanowisku Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, jasno podkreśla się rolę słodu jęczmiennego w wspomaganiu laktacji. Słód jęczmienny zawierają również produkty alkoholowe np. Karmi, jednak są one nie wskazane w okresie laktacji ze względu na występujący alkohol.

7. Nie dokarmiaj

Dokarmianie jest sprzeczne z mechanizmem produkcji mleka. Jeśli chcesz, aby twoje piersi produkowały więcej mleka to nie dokarmiaj mlekiem modyfikowanym, wodą, herbatką bądź innymi „wynalazkami”. Każde pominięte lub zastąpione karmienie odbije się w ilości wyprodukowanego mleka przez piersi. Nie ważne czy jest to 30 czy 180 mililitrów. O tyle zmniejszy się produkcja mleka.

8. Bez smoczka w okresie stabilizacji laktacji.

Smoczek może ale nie musi negatywnie wpłynąć na laktację. Jednak jest wyjątek. Mowa tutaj o okresie stabilizacji laktacji, który u różnych kobiet może trwać od 2 do 6 tygodni. W tym czasie nie zaleca się podawanie smoczka, a na pewno nie w pierwszych 10 dobrach po porodzie. Jeśli zależy Ci na laktacji to warto odroczyć w czasie podanie smoczka. Tutj więcej na temat smoczka i karmienia piersią.

To tylko niektóre z propozycji. Może masz inne odpowiedzi na to jak rozkręcić laktacje. Każda kobieta jest inna, ma swoją niesamowitą i niepowtarzalną historię do opowiedzenia.
Powyższy artykuł nie jest opinią medyczną, nie zastąpi opieki lekarskiej. W razie wątpliwość skonsultuj się z lekarzem, położna lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym.
Bibliografia:
 1. Kelly Bonyata,„How does milk production work?”
 2. Gill Rapley, Tracey Murkett, Po prostu piersią, Mamania, Warszawa 2015.
 3. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji

Ninja Mama

Autorka
Lubię dzielić się swoim doświadczeniem związanym z karmieniem piersią i rodzicielstwem. Co jeszcze o sobie? Mama z prawdziwego zdarzenia – ogarniacz czasoprzestrzeni w domu, pracy i na uczelni. Miłośniczka dalekich podróży i eksperymentów naukowych.
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Kasia Donald

  My się tak przystawialiśmy często i gęsto, że sie teraz odstawić nie możemy 🙂
  Ale mogę potwierdzić, że im więcej dziecko jest przy piersi i efektywnie ssie, to tym więcej jest mleka.

 • Majka Gie

  Na laktację polecam maliny, picie wody z Prolaktanem i jedzenie kaszy jaglanej 🙂

  • Ninja Mama

   Dziękuje za wskazówkę. Nie słyszałam o malinach – na pewno sprawa do zbadania 🙂

 • Dor Kra

  Poważnie maliny wspierają laktacje?

  Jestem w szoku. Prolaktan to tak, ja akurat mieszam z jogurtem pitnym, taki koktajl bananowy wychodzi.