noworodek_karmienie_piersia_zoladek
Temat trudny do dyskusji dla niejednej mamy. Teoretycznie karmienie piersią odbywa się na żądanie, czyli przystawiamy tak często jak sobie życzy tego mości książę lub księżniczka.  Na początku drogi wiele mam zadaje sobie pytanie ile mleka zjada noworodek karmiony piersią.

Noworodek nie najada się.

W praktyce bywa trudno – głównie ze względu na reakcje dziecka po karmieniu – dziecko jest niespokojne, marudzi, płacze. Bardzo często wydaje się, że nasze dziecko nie najada się. I wtedy nie jedna mama zadaje sobie pytanie, czy mam pokarm w piersiach. Po szybkim teście okazuje się, że jest, więc pojawia się drugie pytanie: ile ml mleka powinien jeść noworodek? Czy dziecko się najada?

Pamiętam moje pierwsze dni i tygodnie wspólnej drogi mlecznej. Nie były one piękne i kolorowe. Kilka razy dziennie zastanawiałam się, czy Ania się najada, czy mam wystarczająco dużo pokarmu w piersiach. Cały czas wydawało mi się, że mam za mało mleka w piersiach.

Na początku swojej przygody z karmieniem piersią (pierwsze kilka dni) próbowałam odciągałam pokarm laktatorem i ku mojej rozpaczy okazało się, że jednorazowo mogę odciągnąć od 10ml do 30ml. Wydawało mi się, że to okrutnie mało. Aż jedna z koleżanek podesłała mi poniższy obrazek i jakoś to uspokoiło moje myśli.

TWORZYMY INNOWACYJNĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ WSPIERAJĄCĄ KARMIENIE PIERSIĄ -> ZAPISZ SIĘ NA TESTY

Rozmiar żołądek niemowlęcia – od wisienki do dużego jaja kurzego.

Okres noworodkowy to czas od urodzenia do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Żołądek po urodzeniu jest najmniejszy w całym naszym życiu. Z każdym kolejnym dniem ulega rozciągnięciu dzięki dostarczaniu kolejnych porcji mleka. To właśnie w ciągu pierwszego miesiąca żołądek noworodka przyzwyczaja się do przyjmowania coraz większych ilości pokarmu.

Początkowo żołądek jest wielkości wisienki. Po miesiącu osiąga wielkość dużego jaja kurzego. Z tej perspektywy wspomniane wcześniej 10ml - 30ml to prawdziwa bomba żywieniowa.  Przytaczam powyższe porównanie objętości żołądka, bo kiedyś pozwoliło mi to zrozumieć, ile faktycznie mleka potrzebuje moje dziecko w pierwszych tygodniach życia.

Dla jeszcze lepszego zobrazowania wielkości żołądka niemowlęcia polecana filmik poniżej:

Inna sprawa, to budowanie mocy produkcyjnych w pierwszym miesiącu laktacji. Na początku piersi uczą się wytwarzać ilości mleka potrzebne do zaspokojenia potrzeb niemowlęcia. Zawsze ilość pokarmu jest dostosowana do potrzeb dziecka. Im więcej dziecko je, tym więcej pokarmu produkują gruczoły mleczne. (Rapley, Murkett, 2015). Tak więc drogie mamy w ferworze odnajdywania się w roli mamy, natłoku problemów laktacyjnych, niepewności trzeba zaufać sobie i mieć przekonanie, że „mogę wykarmić swoje dziecko”.

Jak sprawdzić czy dziecko się najada?

Sprawa na początku może wydawać się trudna ale do zrobienia, ale do zrobienia. Z pomocą przychodzą mierniki skutecznego karmienia. Wyróżnia się  sześć  takich podstawowych mierników (Żukowska-Rubik, 2013).
 1. Niemowlę jest karmione na żądanie 8-12 razy na dobę. Minimalnie jedno karmienie odbywa się w nocy. W teorii
  karmimy co 2-3 godziny ale zapewne nie jedna mama doświadczyła wiszenia przy piersi przez godzinę lub dłużej.
  Jeśli karmimy częściej w dniu to można zrobić dłuższe przerwy w nocy.
 2. Karmienie odbywa się przez co najmniej 10 minut z jednej piersi. Są dzieci, szczególnie starsze, które najadają
  się w 3-5 minut. Mama ma tak dużo i kalorycznego pokarmu, że maluch nie musi być długo przy piersi.
 3. Mama obserwuje wypływ pokarmu, oraz aktywne ssanie dziecka. Maluszek aktywnie ssie pierś i otwiera szeroko buzię – jak glonojad. Przy ssaniu pracuje cała żuchwa, słychać odgłos połykania mleczka. Mama może zauważyć wypływ pokarmu z piersi, a na koniec piersi są rozluźnione oraz są miękkie w dotyku (w szczególności w pierwszych tygodniach można zauważyć miękkość piersi po zakończeniu efektywnego karmienia.
 4. Dziecko moczy minimum 6 pieluch w ciągu dnia. Im więcej zjada mleka, tym
  więcej zmoczonych pieluch.
 5. Niemowlę oddaje przynajmniej 3-4 papkowate kupki w ciągu doby. Po 6
  tygodniach ilość kupek może się zmniejszyć.
 6. Można zaobserwować prawidłowy przyrost masy ciała.

Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne i od podanych wyżej mierników występują odstępstwa. W naszym przypadku była to długość karmień. Czasami karmienie z jednej piersi trwało 4 minut, a w innym wypadku było potrzebne 20 minut. Ważna jest obserwacja i zrozumienie potrzeb dziecka. Dzięki temu unikniemy lub zminimalizujemy ilość pytań w stylu, ile mleka zjada noworodek. No i mamy większy spokój i radość z karmienia piersią.

Co jeśli dalej masz wątpliwość? Noworodek dalej się nie najada?

Jeśli zauważyłaś, że dziecko ma problemy z ssaniem, masz pogryzione brodawki, dziecko jest ciągle niespokojne po karmieniu piersią, to warto szukać wsparcia laktacyjnego. Większość problemów z karmieniem piersią można rozwiązać, a  najważniejsze to się nie zrażać. Praktyka czyni mistrza. W końcu karmienie piersią jest sztuką.

Powyższy artykuł nie jest opinią medyczną, nie zastąpi opieki lekarskiej. W razie wątpliwość skonsultuj się z lekarzem, położna lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym.
Bibliografia
 1. Gill Rapley, Tracey Murkett, Po prostu piersią, Mamania, Warszawa 2015.
 2. Nehring-Gugulska. Monitorowanie przebiegu karmienia. W: Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A (red.). Karmienie piersią w teorii i praktyce. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.
 3. Centrum Nauki o Laktacji: http://www.kobiety.med.pl/cnol/

Ninja Mama

Autorka
Lubię dzielić się swoim doświadczeniem związanym z karmieniem piersią i rodzicielstwem. Co jeszcze o sobie? Mama z prawdziwego zdarzenia – ogarniacz czasoprzestrzeni w domu, pracy i na uczelni. Miłośniczka dalekich podróży i eksperymentów naukowych.
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Kasia

  Bardzo ciekawy wpis. Chyba nie ma mamy, która na początku by się nie zastanawiała jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie piersią. W naszym przypadku od razu w drugiej dobie pojawił się problem – ja byłam cała “pogryziona” a synek ciągle chciał się przystawiać – ewidentnie jedzenie mu nie szło. Problemem było wędzidełko, które trzeba było podciąć – potem było z górki:) zbyt krótkie wędzidełko można poznać po dziwnym kształcie języka gdy dziecko płacze – przypomina serduszko.

  • Ninja Mama

   To prawda. Wędzidełko jest problemem u części noworodków. Ważne, żeby w miarę szybko rozpoznać przyczynę dyskomfortu po stronie dziecka. Im szybciej tym lepiej. Super, że lekarze w szpitalu rozpoznali problem tak szybko. Nie zawsze tak się zdarza 🙂

 • Kasia Donald

  Hej. Dzięki za wpis. Wiedziałam o powiększającym się żołądku noworodka ale u nas pojawił się problem około 4 tygodnia. Dziecko według mnie ewidentnie się nie najadało bo po 30 minutach sesji przy piersi nadal synek był głodny. Widziałam to bo dalej był niespokojny, chciał do piersi. Wtedy zaczęłam sobie odciągać mleko laktatorem i o zgrozo po miesiąc mogłam odciągnąć 30-60 mln. No i oczywiście myśli, ze miesięczne dziecko tyle zje na raz mnie przerażało. Problem był gdzieś do 2 miesiąca. W okolicach 3 sytuacja się ustabilizowała. Synek dalej jest cycoholik i bez piersi ani rusz ale przynajmniej sesje przy piersi się skróciły i śpi troszkę dłużej bo potrafi przespać na raz 60 min w dzień.

  • Kasia Piotrowska

   Z tym najadaniem się dziecka to bardziej skomplikowana sprawa. Dziecko na początku może chcieć do mamy, czuć jej bliskość, bicie serca. Nie koniecznie jest głodne. Noworodki nie płaczą tylko z powodu głodu. Czynników do płaczu może być dużo: dyskonfort, mokra pielucha, samotność, hałas, głośne światło. Najważniejsze na początku to mieć dużą porcję cierpliwości. Poza tym te pierwsze tygodnie, kiedy to czas, gdy dziecko potrzebuje Cię najbardziej na świecie 🙂

 • Kasia Lauresh

  Bardzo ciekawy wpis. Chyba nie ma mamy, która na początku by się nie zastanawiała jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie piersią. W naszym przypadku od razu w drugiej dobie pojawił się problem – ja byłam cała “pogryziona” a synek ciągle chciał się przystawiać – ewidentnie jedzenie mu nie szło. Problemem było wędzidełko, które trzeba było podciąć – potem było z górki:) zbyt krótkie wędzidełko można poznać po dziwnym kształcie języka gdy dziecko płacze – przypomina serduszko.

  • Ninja Mama

   Mieliście dużo szczęścia z rozpoznaniem wędzidełka. Osobiście znam mamy, które długie miesiące męczyły się z nieefektywnym karmieniem piersią. Doprowadziło to do podawania mm bo się dziecko nie najadało, nie chciało prawidłowo ssać. 🙂