trzeba_dokarmiac_mlekiem_modyfikowanym
Takie zdanie wypowiada zazwyczaj pediatra, gdy okazuje się, że kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne niemowlę słabo przybiera na wadze. Zaczyna się od małych ilości – dwa razy po 120 mln.

Problem z dokarmianiem mlekiem modyfikowanym?

A no bardzo duży problem bo dokarmianie mlekiem to ostateczność, która następuje po określeniu wskazań medycznych (Żukowska-Rubik, 2013). Młode mamy szczególnie na początku macierzyństwa powinny być świadome, że dokarmianie mlekiem modyfikowanym skraca czas karmienia piersią. Świadomość nie wystarcza, ponieważ w warunkach polskiej służby zdrowia trzeba walczyć o wyłączne karmienie piersią.

ZDROWE dziecko i małe przyrosty wagi

W czwartym miesiącu zgłosiłam się do pediatry na standardową wizytę przed szczepieniem. Tydzień przed wizytą zauważyłam, że córka w ostatnim okresie zaczęła być krócej przy piersi. Po zważeniu i zmierzeniu okazało się, że Ania przybrała w ostatnim miesiącu 300 gramów. Następnie po wpisaniu wyników do książeczki zdrowia Pani zadała cztery pytania, na które udzieliłam cztery twierdzące odpowiedzi.
  • czy dziecko budzi się w nocy na karmienie? – tak
  • czy dziecko je minimalnie 8 razy dziennie? – tak
  • czy dziecko robi regularnie kupki? – tak
  • czy dziecko jest pogodne, uśmiechnięte? - tak

Werdykt był jeden: "Mam mało pokarmu i trzeba zacząć dokarmiać mlekiem modyfikowanym".

Myślałam, że się nogi pode mną ugną z 1) rozczarowania 2) niemocy 3) braku sensownej odpowiedzi. Do tego jeszcze dochodziła moja słaba pewność siebie jako początkującej mamy. Jakoś nie mogłam się pogodzić z odpowiedzią, a raczej z brakiem porządnego wywiadu na temat dotychczasowego karmienia, weryfikacji techniki karmienia i nie otrzymaniem od lekarza wskazówek, jak można pomóc laktacji, tak by rozkręciła się na dobre. Nie wspomnę o wypisaniu skierowania na  badania krwi i moczu dziecka. Zamiast tego dostałam złotą radę – dokarmianie mlekiem modyfikowanym.

TWORZYMY INNOWACYJNĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ WSPIERAJĄCĄ KARMIENIE PIERSIĄ -> ZAPISZ SIĘ NA TESTY

Nie zgadzam się na dokarmianie mlekiem modyfikowanym

Podziękowałam Pani pediatrze i kilka dni później udałam się do innego poleconego pediatry. Tym razem spotkałam się z większym zrozumieniem i co najważniejsze – z merytorycznym podejściem.

Drugi lekarz stwierdził, że w tym wieku dziecko może nie przybierać na wadze z trzech względów:
  • bakteryjne zapalenie dróg moczowych,
  • problem z przyswajaniem składników odżywczych,
  • mała ilość żelaza w organizmie.

Po wstępnych badaniach wyszło, że Ania jest ZDROWA i nie ma medycznych wskazań do dokarmiania mlekiem modyfikowanym i widocznie ten typ dziecka tak ma i można popracować nad ilością i częstotliwością przystawiania do piersi. Dodatkowo zadziałał laktator, który pobudził dodatkowe gruczoły mleczne do produkcji. I tak też się zadziało. Waga podskoczyła, jednak nie były to spektakularne przyrosty. Niemowle dalej mało przybierało na wadze (trochę więcej niż przed wizytą u pierwszego pediatry), ale takie są uroki karmienia piersią w moim przypadku.

Szara Polska Rzeczywistość  - czyli słabe wsparcie ze strony służby zdrowia.

Niestety moja historia nie jest odosobnionym przypadkiem. Okazuje się, że wiele mam ma podobne doświadczenia z nieuzasadnionym dokarmianiem mlekiem modyfikowanym. Według. dr n. med. Monika Żukowska-Rubik problemy z karmieniem piersią w pierwszych miesiącach życia mogą dotyczyć nawet 60%-70% kobiet (Czy Polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej? Raport 2017). W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego przyrostu masy dziecka 44% położnych zaleciła dokarmianie mlekiem modyfikowanym (ibidem). Lekarze i położne bardzo często nadużywają zalecenie dokarmiania mlekiem modyfikowanym (NIK, 2016).

Mały przyrost wagi niemowlęcia to nie wszystko

Sama waga nie jest wskazaniem do dokarmiania niemowlęcia mlekiem modyfikowanym, a konkretne wskazania medyczne, które określa lekarz. Zawsze małe przyrosty wagi są sygnałem do konsultacji z pediatrą, jednak od Ciebie zależy, do którego lekarza trafisz. Masz prawo do wyłącznego karmienia piersią, a nie do dokarmiania mieszanką.

Powyższy artykuł nie jest opinią medyczną, nie zastąpi opieki lekarskiej. W razie wątpliwość skonsultuj się z lekarzem, położna lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym. 
Bibliografia
  1. Żukowska-Rubik, Czy Polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej? Raport 2017
  2. Żukowska-Rubik, Dokarmianie dzieci karmionych piersią – kiedy, czym i jak? Prace Poglądowe Centrum Nauki o Laktacji, Nr 2, tom 10, 2013.
  3. Opieka okołoporodowa w Polsce. Raport NIK, Białystok 2016

Ninja Mama

Autorka
Lubię dzielić się swoim doświadczeniem związanym z karmieniem piersią i rodzicielstwem. Co jeszcze o sobie? Mama z prawdziwego zdarzenia – ogarniacz czasoprzestrzeni w domu, pracy i na uczelni. Miłośniczka dalekich podróży i eksperymentów naukowych.
Facebooktwittergoogle_pluspinterest